Multivátor #89: székesfehérvári űrkalandok

Február 24-én, kedden a székesfehérvári Zentai Úti Általános Iskola nyolcadikosai érkeztek hozzánk Széphegyi Ildikó és Magyaródi Zsófia tanárnők vezetésével. A “Legyetek Ti is MULTIVÁTOROK!” élménynap egy közösségi kihívással indult. A képzelet játszótér kék elemeit felhasználva terveztünk űrállomást öt csoportban, majd egy közös kommunikációs csatornát épített fel a csapat szakmai vezetőnk, Paszternák András koordinálásával. A második és harmadik sávban munkatársunk, Biljárszki Dániel a Nemzetközi Űrállomásra látogatott el VR-szemüvegek segítségével a fiatalokkal. A küldetések teljesítése mellett játékos kvízben mérte fel a témával

Tovább a teljes cikkre »

Cosmic connections 4.0 – hétfő este az űrfejlesztések vonzásában

Február 23-án folytatódott együttműködésünk a netánjai Planetanya planetárium oktatási csapatával. A helyi ORT Guttman Iskola és Lauder diákjai Nitsan Morantól, az űrkutatási és csillagászati központ munkatársától tanultak az online térben. A Beresheet 1 holdjáró történetén keresztül térképeztük fel a Holddal kapcsolatos űrtevékenységeket, kaptunk választ a felmerülő kérdésekre. Hallottunk az izraeli fejlesztésekről, az ehhez társuló oktatási programokról, a szentföldi űrkutatás jövőbeni terveiről. Köszönjük az érdekes előadást, a közös tanulást! Diáklaborunkat és a KETER csillagvizsgálót a Selye János Diáklaborhálózat kiépítése pályázat nyertes projektjének

Tovább a teljes cikkre »

Multivátor #88: Fényes űrkalandok az Európa 2000 Gimnázium kilencedikeseivel

Január 29-én folytatódtak a “Legyetek Ti is MULTIVÁTOROK!” tudományos élménynapok a Diáklaborban. Ezúttal az Európa 2000 Gimnázium kilencedikesei érkeztek hozzánk Merényi Márta szervezésében. A csapatot Csíki-Faludi Andrea és Ujlaki-Fekete Szilvia tanárnők kísérték el hozzánk. Az első két órában Molnár László fizikatanár Színek és fények és munkatársunk, Biljarszki Dániel Irány az űr! című műhelyfoglalkozásain vettek részt a fiatalok. Az előbbin kísérletek segítségével mélyítették el az optikai ismereteiket, a látványos színes bemutatók átfogó képet nyújtottak a fénytanról. Az utóbbin VR-szemüvegek segítségével a Nemzetközi Űrállomáson teljesítettek küldetéseket vendégeink. A harmadik sávban

Tovább a teljes cikkre »

KETER: Derült időben irány a tető!

Január 27-én a nyolcadikosok használták ki a kedvező időjárási feltételeket, a KETER kupola távcsövével a Napot tanulmányozták diákjaink Horányi Gábor, tehetséggondozásért felelős vezető irányításával. A csillagvizsgálóval kapcsolatos információk megosztása után a napfoltokat, napkitöréseket figyelték meg az érdeklődők a természettudományokkal foglalkozó tanórákon. Diáklaborunkat és a KETER kupolát a Selye János Diáklaborhálózat kiépítése pályázat nyertes projektjének köszönhetően alakítottuk ki: A pályázat kódja: XIA-DIÁKLABOR-23-01 Kedvezményezett: Világi Zsidó Iskola Alapítvány Megvalósítási helyszín: Lauder Javne Zsidó Közösségi Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti

Tovább a teljes cikkre »

Nemzeti Tudósképző Akadémia: Űrbiológiáról a Radnóti Területi Képzési Központjának diákjaival

Január 13-án és 15-ön folytatódott a Nemzeti Tudósképző Akadémia (NTA) budapesti Területi Képzési Központjainak (TKK) együttműködése. A ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium TKK-jának szervezésében érkeztek hozzánk diákok, hogy részt vegyenek Horányi Gábor tanár úr rendhagyó gyakorlatán. A KETER csillagvizsgáló virtuális bemutatását követően a gravitáció fizikai fogalmat járták körül a résztvevők, rávilágítva a biológiai vonatkozásokra. Az érdeklődők számba vették az űrhajósokra leselkedő egészségügyi veszélyeket, az ezek elleni védekezés lehetőségeit. Zárásként mókás, tudományos matricáink közül választhattak a fiatalok.

Tovább a teljes cikkre »