Gárdos Bernadett, kommunikációs projektvezetőnk írása
“Olvassatok, mert sosem tudhatjátok, 5-10-25 év múlva melyik lesz az a vers, regény vagy novella, amely átsegít titeket egy-egy döntési helyzeten vagy elakadáson. Találkozzatok írókkal, beszélgessetek velük, mert hátha valamelyik bepöccinti az életeteket” – ezekkel a szavakkal indította útjára a 25. Könyvünnepet Horváth Cili és Szurma Ági a programot beharangozó Smúzon.
25 éve Borges egyik novellája, a Titkos kincsek című ihlette az első könyves találkozót, akkoriban az is volt a Könyvünnep neve. Az elmúlt negyedszázadban vendégünk volt a magyar irodalmi élet számtalan jeles alkotója, a teljesség igénye nélkül:
Bálint András, Bächer Iván, Berg Judit, Békés Pál, Csányi Vilmos, Csukás István, Dragomán György, Erdős Virág, Esterházy Péter, Grecsó Krisztián, Karinthy Márton, Kányádi Sándor, Kertész Imre, Konrád György, Lackfi János, Lázár Ervin, Nádasdy Ádám, Nógrádi Gábor, Nyári Krisztián, Parti Nagy Lajos, Spiró György, Székely Magda, Tóth Krisztina, Varró Dániel, Závada Pál …és még sokan mások.
Idén a legkisebbek Farkas Róbert vezetésével egy új, izgalmas és lenyűgöző birodalom ajtaján léphettek be, ahol nem csak az Első könyvem az univerzumról című mesekönyvével ismerkedhettek meg, de utána kézműves foglalkozásokon is részt vettek az íróval.
A középtagozatosokhoz az elmúlt évek kiskamaszoknak szóló sikerkönyvek írói látogattak el, Kalapos Éva Veronika, Trogmayer Éva, Finy Petra, Szabó Bori.
Az írókkal, könyvekkel való találkozás mellett lauderes kollégák tartottak izgalmas foglalkozásokat: lehetett próbálkozni kalligráfiával, a diákok találkozhattak antik könyvritkaságokkal, írhattak dalszöveget, játszhattak nyelvi játékokat, megismerkedhettek a műfordítás gyakorlatával három nyelven – angolul, spanyolul, akár héberül is.
A hetedikeseket drámafoglalkozás várta, a nyolcadikosok “nyugatos” városismereti sétán és vetélkedőn vettek részt, interjút készítettek a Három holló, egy mai irodalmi kávéház tulajdonosával. A NYIT évfolyamhoz Tóth Barnabás filmrendező jött vendégségbe, és a témához kapcsolódó izgalmas projektmunkákat készítettek és adtak elő.
Az újabb gimnazista generációhoz is elhozta Takáts Andrea színművész és Kardos Dániel Ámosz Oz műveiből készült monodrámáját, ismét vendégünk volt Háy János és Schwechtje Mihály is.
A gimisekhez a diákok javaslatára is hívtunk vendégeket, így ők voltak beszélgetőpartnereik legnevesebb műfordítóinknak: Nádasdy Ádámmal Jablko Rebeka volt diákunk, Tóth Tamás Boldizsárral Yefet Koren és Rigó Janina, Totth Benedekkel Erdélyi-Vas Tekla beszélgetett.
Szintén diákok kérésére, javaslatára idén média szakértőket is meghívtunk, Krekó Pétert Trencsényi Márk, Pető Pétert Bán Szonja kérdezte, Dezső András beszélgetőpartnere végül egy hirtelen betegség miatt Magos Judit volt.
A nap záróvendége Radnóti Zsuzsa dramaturg és Mácsai Pál színművész voltak, akik Örkényről, színházról beszélgettek velünk.
Jövőre, veletek, ugyanitt.
(Fotó: Biljarszki Dániel)