Január 13-án rendhagyó tanítási nap várta a Lauder Javne Iskola gimnazistáit. A 4T Mozaik – Kutatók a Lauderben virtuális tudományos témanapra 16 vendég fogadta el a meghívást. A tizedik évfolyam Raam mentorcsoportjának (mentor: Juhász Mónika) ötlete nyomán szerveződő rendezvény célja az volt, hogy a pályaválasztás előtt álló fiatalok első kézből kapjanak információt a laborokban, fejlesztő központokban, levéltárakban, könyvtárakban zajló munkáról, a szakemberek személyes történetein keresztül ismerjék meg az adott hivatások szépségeit és kihívásait. A kutatói életpálya minden szakaszáról érkeztek beszélgetőpartnerek, a doktorandusz hallgatóktól a kutatócsoport-, tanszék- és intézetvezetőkig.
A szerdai nap Magyar Róbert alkalmazott matematikus Matematikai reggelijével indult, melynek keretében fejtörőkkel, furfangos számításokkal hangolódtak rá a 9-12. évfolyamosok az online találkozókra.
A kilencórás sávban Boromisza Zsombor tájépítész mérnök, tájvédelmi és élővilágvédelmi szakértő (Szent István Egyetem, Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszék, mb. tanszékvezető, oktatási és kutatási dékánhelyettes), Dálya Gergely asztrofizikus PhD-hallgató (ELTE), Harangi Szabolcs geológus, az MTA levelező tagja (ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet, Kőzettan-Geokémiai tanszék és MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport, intézetigazgató, tanszékvezető, kutatócsoport-vezető) és Lefkovics Kornél (az iskola volt diákja) molekuláris biológus, genetikus kutatói mindennapjairól, elért eredményeiről hallottunk.
A második sávban Farkas Alexandra földtudományi kutató, táj- és környezetkutató geográfus, tudományos újságíró (Szent István Egyetem), Mokos Judit biológus (ELTE-MTA Elméleti Biológiai és Evolúciós Ökológiai Kutatócsoport, ELTE Növényrendszertani, Ökológiai és Elméleti Biológiai Tanszék), Keresztes Zsófia vegyészmérnök (Természettudományi Kutatóközpont, Anyag- és Környezetkémiai Intézet, Funkcionális Határfelületek Kutatócsoport, kutatócsoport-vezető) és Vizi Pál Gábor villamosmérnök, biztonságtechnikai mérnök (Wigner Fizikai Kutatóközpont, Űrtechnológiai csoport, ügyvezető csoportvezető) mesélt pályaválasztásáról, a szakmai kihívásokról, a tudományos mérföldkövekről.
Tizenegy órakor Barnaföldi Anna intermédia művész, design- és vizuálisművészet-tanár (Magyar Képzőművészeti Egyetem, DLA-kutató), Botos Csaba bionikus mérnök (University of Oxford, PhD-hallgató), Koltai Júlia szociológus (ELTE Társadalomtudományi Kar adjunktus, Társadalomkutató Intézet kutató, CEU Department of Network and Data Science vendégoktató), Meskó Bertalan orvos, orvosi jövőkutató (The Medical Futurist Institute) várta a párhuzamosan futó Zoom-szobákban a diákokat és a pedagógusokat.
Az angol szekciónak három vendége volt, először David Zitoun vegyész és Motti Neiger kommunikációs szakember Izraelből (Bar-Ilan University), majd João Rodrigues kémikus (University of Madeira) Portugáliából csatlakozott hozzánk.
Vendégeinkkel a tizedik (Prokopovych Mia, Verő Sára, Brezóczki Ádám, Fekete Zalán, Himmler András, Molnár Máté), a tizenegyedik (Pálffy Márk, Paran Tal) évfolyam diákjai és a 4T – STEAM csapat tagjai (Szirtes Aliz, Paszternák András) beszélgettek.
A témanapot a balatonfüredi Zsidó Kiválóságok Házával közösen szervezett játék, az Ismerjük őket? – Tudós – Tudás – Totó zárta, az intézményt Szeszler Anna kuratóriumi tag mutatta be a lauderes diákokkal közösen.
A kutatóknak köszönjük a közvetlenségüket, a megosztott személyes történeteket, az új ismereteket! Köszönet mindazoknak, akik a témanap szervezésében és lebonyolításában közreműködtek!