December 15-én ismét az AVK-terem felé vettük az irányt, egy új – a STEAM oktatásban használt – textilmozaikot próbáltunk ki a csapattal. A másfél órás foglalkozás során a STEAM-sarok egyik új dekorációját készítettük el. A játék közben az eszköz innovatív vonásait is feltérképeztük. A lehetőségért köszönet Szarvas Ildikónak!
Év: 2022
Kreatív alkotás az innovátorok klubjában
December 1-jén tartottuk a Diák Innovátorok Klubja következő összejövetelét. Ezúttal a kreatív alkotásé volt a főszerep. Szarvas Ildikó útmutatásait követve kezdtük el tervezni a STEAM-sarkot. A célok, lehetőségek összegzése után elkészült a logó, elkezdtük a részletek kidolgozását.
ENERGIA és EGÉSZSÉG – izgalmas előadások és műhelyfoglalkozások a STEAM-NAPon
December 1-jén harmadik alkalommal szerveztünk STEAM élménynapot a gimnázium és a NYIT évfolyam diákjainak a Lauder Javne Iskolában. Az online 4T Mozaikot (2020/21) és az offline Trendi Trendellit (2021/22) követően, ezúttal két aktuális témával, az egészséggel és az energiával foglalkoztunk. Négy sávban, 10 – 12 párhuzamosan zajló program várta az érdeklődőket. Az energia témakörében Tompos András (Természettudományi Kutatóközpont, Anyag- és Környezetkémiai Intézet) a hidrogéntechnológia lehetőségeiről szólt, Kovács Pál (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal) napjaink energetikai kihívásait tekintette át. Molnár László
Lauder Holdlesők
A Napfogyatkozás 2022 – tudományos – művészeti élménynap sikerén felbuzdulva kezdtünk hozzá a Lauder Holdlesők szervezéséhez. 2022. november 29-én, kedden délután az űrkutatás iránt érdeklődő középtagozatosok és gimnazisták töltötték meg a kémiatermet, hogy közösen tanuljunk a Holdról. Vendégünk Vizi Pál Gábor, fejlesztőmérnök, űrkutató (ELKH Energiatudományi Kutatóközpont) Jövő(nk) a Holdon címmel vezetett be minket az égitest rejtelmeibe. A kialakulásától indulva, a Holdat célba vevő első űrmissziók áttekintésén keresztül jutottunk el a jelen és a jövő kihívásaiig. Az Apollo program tanulságait összegezve,
Hold-bázist terveztek a diák innovátorok
Az őszi ünnepeket követően ismét találkoztak a Diák Innovátorok Klubjának tagjai. Egy nappal az Artemis misszió útnak indulását követően, Hold-bázist terveztek a fiatalok. Az önállóan létrehozott egységeket az első Hold-konferencia keretében mutatták be. Az épületek funkcióinak kialakításakor fontos szerep jutott a kooperációnak is.