Az iskolai falinaptár júliusi oldala a harmadikosok “űrutazásáról” szól. Sabag Lia (Pegazus osztály) rajza mellett Vályi Éva gondolatai olvashatók. A pályázat kódja: XIA-DIÁKLABOR-23-01 Kedvezményezett: Világi Zsidó Iskola Alapítvány Megvalósítási helyszín: Lauder Javne Zsidó Közösségi Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola Támogató: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, az NKFI Alapból megvalósuló projekt, Nemzeti Innovációs Ügynökség Nonprofit Zrt.
Címke: csillagászat
MIT Tükör #23: Tudományos élménynapon a NYIT évfolyam
A tanév vége előtt, június 19-én a NYIT évfolyamot fogadtuk a Diáklaborban egy háromórás tudományos élménynapon. A nyolcadik és kilencedik évfolyam közötti előkészítő diákjai a rendezvény első két sávjábán Hordós Boldizsár és Biljarszki Dániel foglalkozásain vettek részt. Előbbin a görbült terek rejtelmeivel ismerkedtek a tudomány és a művészet eszközeivel, utóbbin a Nemzetközi Űrállomáson teljesítettek küldetéseket VR-szemüvegek segítsgével. Jutott idő a távirányítható, rajzoló robotkarok és a 3D-s z-Space terminálok kipróbálására is. A harmadik rendhagyó tanórán Nap-megfigyelésre került sor a KETER kupolában
Multivátor #81: Tudományos élménynapon a búcsi Katona Mihály Alapiskola hetedikesei
2024 tavaszán kerültünk kapcsolatba a felvidéki STEAM-oktatás egyik motorjával, a búcsi Digitális FABrikáló Műhellyel, melyet Henzel György tanár úr hozott létre. Április végén Horányi Gábor főigazgatónk és Halász János gazdasági vezetőnk fel is kereste az alkotópedagógiai központot a szlovákiai Búcson. Novemberben rendezték meg itt a régió első STEAM-napját, melyen a diákok és a tanárok jó gyakorlatokat ismerhettek meg a tudománynépszerűsítés területéről. Diáklaborunk szakmai vezetője, Paszternák András volt az egyik előadó. A főszervezővel, Henzel tanár úrral már ekkor beszélgettünk arról, hogy
MIT Tükör #22: Rendhagyó fizikaórával búcsúztak a tanévtől az Áhává évfolyam diákjai
Június 12-én, utolsó fizikaórájukat a Diáklaborban töltötték a kilencedikesek tanáruk, Dávid Anett vezetésével. A fiatalok kipróbálták a VR-szemüveges űrsétát, a távirányítható és rajzoló robotkarokat, a Lego Spike készleteket, illetve a Gravitrax elemeiből egy komplex golyópályát is felépített az évfolyam szakmai vezetőnk, Paszternák András koordinálásával. A három sávban zajló program során a KETER csillagvizsgálót is felkeresték a csapatok, ahol Horányi Gábor főigazgatóval Nap-megfigyelésre került sor. Kellemes nyarat, találkozzunk a következő tanévben! Diáklaborunkat és a KETER kupolát a Selye János Diáklaborhálózat kiépítése
Kicsengetés után… – nyüzsgő csillagászati éjszakák a KETER kupolában
Horányi Gábor főigazgató beszámolója A nyár első napjai igazán mozgalmasak voltak a csillagvizsgálónkban. Kihasználva a Hold kedvező pozícióját három észlelési estét tartottunk az iskola tetején felépült KETER kupolában. Június 2-án kezdtük a kráterek megfigyelését egy kisebb csapattal. Két nappal később a lauderes kollégák és családtagjaik számára nyitottuk meg az obszervatóriumot. 1/2 9 és 11 között 32-en nézték meg a Holdat különböző nagyításokkal és kamerával. Június 5-én az elsős Kökény osztály volt a kupola vendége. A tanulók bent aludtak az oktatási intézményben,
